Stolarka okienna i drzwiowa do obiektów zabytkowych

Okna zabytkowe

Nasza historia i wpływ zaborców na architekturę Polski spowodował luźny podział geograficzny występowania różnej konstrukcji okien. Dbałość konserwatorów o nasze dziedzictwo kulturowe zmusza inwestorów do stosowania historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Wpływy niemieckie wymuszają stosowanie okien skrzynkowych, wpływy zaboru rosyjskiego i austriackiego w wiekszości – mur bez węgarka, tzw. okna polskie. W związku z tym występują okna polskie otwierane na zewnątrz budynku i okna półskrzynkowe otwierające się do wewnątrz budynku. Okna polskie uległy modyfikacjom przez  zmieniające się przepisy budowlane i wygodę użytkowników. Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na wykonanie okna wyglądającego na otwierane na zewnątrz, a w rzeczywistości otwieranego do wewnątrz. Na wygląd budynku i delikatność okna mają wpływ odległość szyby od glifu: okno skrzynkowe historyczne odległość szyby ok. 4 cm, okno polskie odległość szyby od glifu 9,5 cm.

W replikach okien zabytkowych firma Komplex Dom preferuje stosowanie szyby pojedynczej w skrzydle zewnętrznym o grubości 3-4 mm jak w oknach dawnych, pakiet szybowy niskoemisyjny w skrzydle wewnętrznym ma grubość 24 mm i współczynniku U=1,0.

 

Drzwi zabytkowe

Domy zamożnych mieszczani i pałace posiadały bogato zdobioną stolarkę drzwiową. Wykonujemy repliki drzwi zewnętrznych i wewnętrznych nieodbiegających swoim wyglądem od stolarki zabytkowej. W obiektach zabytkowych repliki drzwi zewnętrznych wykonujemy o grubości min. 68 mm, repliki drzwi wewnętrznych o grubości 40-55 mm.

komplex dom, stolarka, okienna, drzwi, okna, dla zabytków, dla obiektów , zabytkowych, skrzynkowe, półskrzynkowe, polskie, współczesne, drewno, drewniane, z drewna, pcv, wewnętrzne, otwierane, na zewnątrz, do wewnątrz, repliki, przeciwpożarowe, przeciwpożarowa, ppoż, renowacja, montaż, wystrój, wnętrz